> Reťazenie dobra a pomoci
Reťazenie dobra a pomoci

Blížime sa ku koncu 2024 a v mene Ligy proti reumatizmu a Klubu Kĺbik vám predstavujeme projekt Reťazenie dobra a pomoci.

Vďaka tomuto projektu, jeho partnerom a podporovateľom, môžu malí a dospelí pacienti, ktorí sú hospitalizovaní v Národnom ústave reumatických chorôb Piešťanoch, v peknom prostredí v popoludňajších hodinách a najmä cez víkendy, tráviť zmysluplne svoj voľný čas.

Tento rok sme sa zamerali na vytvorenie oddychovej zóny pre dospelých. Vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Bekaert pomáha sme zakúpili pracovný stôl so stoličkami, pomôcky na ručné práce a obrazy na diamantové maľovanie.

Kontinuálne sme nadviazali na projekt z roku 2023, kedy sme vďaka Nadačnému fondu Bekaert pomáha vytvorili detský kútik, oddychovú zónu i novú knižnicu. Zakúpili sme množstvo logických, tvorivých i zábavných hier. Pre staršie deti sme zakúpili obrazy maľované podľa čísiel. Nástenku si sezónne upravujú rodičia s deťmi. Spoločnými silami sa nám podarilo eliminovať negatívny dopad z hospitalizácie na deti a rodičov. Dokonca sa k nám deti opakovane vracajú a tešia sa na spoločne strávený čas tvorivými dielničkami a hrami.

S pacientkami sme v rámci precvičovania jemnej motoriky začali vyrábať dečky, čiapočky, šále, ponožky a svetríky pre bábätká. Radosť je viacnásobná, lebo pacienti sa odpútajú od bolesti,  majú radosť z toho, že pomôžu a potešia obdarovaných. Tieto aktivity majú aj silný socializačný dopad, lebo pacienti sa pri tvorení stretávajú a rozprávajú.

Tvorivé dielne a malé ručné práce sú pre nich užitočne stráveným voľným časom. Pridanou hodnotou projektu Reťazenie dobra a pomoci je to, že potešia alebo pomôžu v charite alebo na novorodeneckých oddeleniach. Takto sa napĺňa hlavný cieľ pomoci a reťazenia dobra, ako projekt nazvala predsedníčka LPRe SR Jana Dobšovičová Černáková.

Sme radi, že sme spolu s pacientkami dokázali, že napriek ich ochoreniu, dokážu viac ako si mysleli a potešia aj iných svojimi výtvormi. Obdarovaní v charite alebo detičky na neonatológii cítia lásku s akou im pacientky vyrábajú jemné vecičky.

Aby sme my mohli pripraviť podmienky pre tvorivých pacientov, potrebujeme mať materiál, z ktorého budú môcť oni tvoriť. Kto by nám chcel pomôcť, môže poslať ľubovoľnú sumu na zbierku ,,Reťazenie dobra a pomoci“ cez https://lpresr.darujme.sk/pomoc-ludom-s-reumatickymi-ochoreniami/ .

Ďalšou možnosťou pomoci by mohlo byť, ak má doma niekto nevyužité klbká vlny alebo priadze a nevie čo s tým, môže nám to priniesť alebo poslať.

Ďakujeme vám za pomoc a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

S úctou

Adriana Majková

Ďakujeme partnerom projektu:

Nadačný fond Bekaert pomáha, Pontis, Národný ústav reumatických chorôb Piešťany, Jukanshop, Vlna Vierka, Vlny.sk, COOP Jednota, Taktik, V bavlnke, 2Sheeps, Texgal, Ribbon, Galantéria Magda Žilina, Vierka Holičová, Jana Pisarčíková, Miroslava Dobríková, Simona Gábová, Magdaléna Natalis Bieliková, Alena Kulišovová, Lenka Hazuchová a ďalším.

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Liga proti reumatizmu na Slovensku ku Svetovému dňu reumatizmu 2024 aj v tomto roku pripravila edukačný, športový aj osvetový program.
Správna životospráva pacientov s reumatickými ochoreniami bude témou Univerzity Reumy 3/24. Uskutoční sa online v utorok 29. októbra o 17. hod.