> Rady a tipy pre Bechterevika na dovolenku
Rady a tipy pre Bechterevika na dovolenku

Cestovanie s Bechterevom


Pacienti s Bechterevom potrebujú cvičenie, ale spondyloartritída často bráni pohybu a lokomócii, a to nielen doslova, ale aj obrazne. Napriek tomu sa ľudia s Bechterevovou chorobou nemusia zaobísť bez dovolenkových či služobných ciest, ak pri plánovaní cesty a pri cestovaní zohľadnia niekoľko zvláštností. 

V tomto článku sú zhrnuté najdôležitejšie fakty o cestovaní s ankylozujúcou spondylitídou.

Pred cestou sa uistite, že okrem cestovného poistenia vrátane liečebných nákladov máte so sebou dostatok liekov. Vypočítajte si malú rezervu na pokrytie prípadných meškaní. Pri cestovaní lietadlom patria všetky lieky do príručnej batožiny.

Zo všetkého najdôležitejšia je potrebná svedomitá príprava na cestu. Nasledujúce rady by vám s tým mali pomôcť.

1. Vyberte si klímu, ktorú dobre znášate

Sú pre vás vysoké letné teploty príliš teplé? Potom sa vyberte do hôr! Na to nemusíte ani cestovať do zahraničia. Aj doma na Slovensku máme čo obdivovať od Tatier k Dunaju.

2. Informujte sa o možnostiach v cieli vašej cesty

Je tam verejná doprava, centrum mesta, obchody, lekári, špecialisti, lekárne? Urobte si prieskum.

3. Doplňte si lekárničku

Ako Bechterevik musíte nosiť lieky so sebou. Ak potrebujete biologické látky, naplánujte si ich prepravu v chladiacom boxe alebo s prenosným chladiacim zariadením. Pred odchodom si zistite, či je v cieli vašej cesty možné odporúčané skladovanie vašich liekov. Upozorňujeme tiež, že pri cestách do zahraničia potrebujete oficiálne lekárske potvrdenie na určité lieky (vrátane silných liekov proti bolesti).

Vaša súprava prvej pomoci by mala obsahovať aj nasledovné:

4. Skontrolujte si stav očkovania

Ak chcete ísť do zahraničia, je dôležité si ujasniť, ktoré očkovanie má zmysel v závislosti od oblasti cesty a času cesty. Ako Berechtevik máte v dôsledku choroby a liekov oslabený imunitný systém, a preto máte vyššie riziko nákazy.

5. Chráňte sa pred infekciou

Informujte sa o situácii v cieľovej destinácii. Ak cestujete do krajiny, ktorá nemá tak vysokú kvalitu pitnej vody a hygienické normy, je vhodné dbať aj na nasledujúce body:

  • Jedzte iba varené, vyprážané alebo ošúpané jedlá!
  • Žiadna voda z vodovodu, žiadne kocky ľadu!
  • Žiadna zmrzlina – ak už, tak sú to balené nanuky!
  • Nenastavujte klimatizáciu v hotelovej izbe na príliš chladný stupeň. (Môže vyvolať bronchitídu, kašeľ a nádchu.)
  • Pred plánovaním cesty do zahraničia sa poraďte so svojím lekárom.

6. Cestujte šetrne k vašej chrbtici 

Dávajte pozor, aby ste si nosením ťažkých kufrov alebo tašiek nenamáhali chrbticu. Použite pohodlný rolovací kufor a uložte príručnú batožinu do batohu. Požiadajte o pomoc pri nakladaní batožiny.

7. Užívajte si prírodu, ale chráňte svoju pokožku pred slnkom

Osobitná opatrnosť je potrebná najmä v lete. Nielen preto, že nadmerné vystavovanie sa slnku zvyšuje riziko rakoviny kože, rôzne lieky môžu viesť k precitlivenosti na UV žiarenie. V tomto prípade pokožka citlivo reaguje na slnečné žiarenie. Môže sa objaviť začervenanie, vyrážka a svrbenie. Chráňte svoju pokožku pred slnkom.

Prajeme vám dobrú cestu. Užite si dovolenku!

—————
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Blížime sa ku koncu 2024 a v mene Ligy proti reumatizmu a Klubu Kĺbik vám predstavujeme projekt Reťazenie dobra a pomoci.
Liga proti reumatizmu na Slovensku ku Svetovému dňu reumatizmu 2024 aj v tomto roku pripravila edukačný, športový aj osvetový program.