> Nordic Walking je vhodný šport aj pri reumatických ochoreniach
Nordic Walking je vhodný šport aj pri reumatických ochoreniach

Nordic Walking, plávanie, cyklistika, veslovanie alebo autogénny tréning sú len niektoré príklady športov, ktoré sa výborne hodia pre ľudí s Bechterevovou chorobou.

Vonku na lesných a poľných cestách čoraz častejšie vidno športovcov s Nordic Walking paličkami. Tento šport je relatívne mladý. Chôdza s palicami bola v minulosti súčasťou letnej prípravy fínskych bežcov na lyžiach. Nordic Walking, ako ho poznáme dnes, vznikol až v roku 1997. Špeciálne vyrobené palice umožnili spojiť chôdzu a efektívny tréning svalov hornej časti tela. Odvtedy sa Nordic Walking rýchlo rozvinul na populárny šport aj mimo Fínska. Niet sa čomu čudovať, keďže vytrvalostný tréning je vhodný takmer pre každého. Je jemný, ale účinný a jeho intenzitu je možné prispôsobiť príslušným podmienkam. Stimuluje kardiovaskulárny systém a metabolizmus. Posilňuje sa oporný a pohybový aparát bez preťažovania kĺbov a s relatívne malým úsilím.


Vhodný pre ľudí s reumatizmom

Predovšetkým vďaka šetrnosti voči kĺbom je Nordic Walking vhodným športom aj pre ľudí s reumatickými ochoreniami. Liga proti reumatizmu na Slovensku už päť rokov realizuje projekt „Pohnime sa s reumou!“, kde podporuje pohybové aktivity pacientov s NW paličkami. Do projektu sa zapojil aj Klub Bechterevikov. Nordic Walking si osvojili ako cennú súčasť cvičebnej terapie pri ankylozujúcej spondylitíde. Ideálne je, keď pacient svoje plány s realizovaním Nordic Walkingu konzultuje so svojím lekárom. Používanie NW palíc podporuje vzpriamenú chôdzu, rozširuje dýchací objem a odľahčuje chrbticu a pohybový aparát. Okrem fyzického tréningu sa dá zmobilizovať aj životná energia.

Do chôdze s ľahkými špeciálnymi palicami NW sa zapojí vyše 90 % svalov tela. V porovnaní s „normálnou“ chôdzou, pri ktorej pracujú len svaly na nohách, pri Nordic Walkingu sa na chôdzi podieľa aj horná časť tela.

Pri pravidelnom vykonávaní tohto športu, to znamená minimálne trikrát týždenne po 30 minút, nám za krátky čas spevnejú nohy, zadok aj brucho. Posilní sa chrbtica, zosilnejú a vytvarujú sa svaly na ramenách a na pleciach, kĺby budú pružnejšie.

A to nie je všetko! Získame aj bonus – s Nordic Walkingom zároveň spálime veľa kalórií.


Aké palice sú vhodné pre Nordic Walking?

„Dĺžka palíc musí byť prispôsobená výške človeka. Keď ich chytíme dlaňou za rúčku a hrot oprieme o zem, lakeť by mal zvierať pravý uhol“: povedala Lucia Okoličányová, prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking a pokračuje: „Chodiť môže každý bez ohľadu na vek, s prihliadnutím na svoj aktuálny zdravotný stav, pretože tento pohyb nezaťažuje kolenné a bedrové kĺby. Odporúčame chodiť bez gumených násadiek na hrotoch, nakoľko otrasy na tvrdom povrchu (napríklad asfalte) sú dôležité pre rozvibrovanie šliach, svalov a vyživovanie kostí. Okrem toho na rukovätiach majú pevné pútka (typ rukavíc bez prstov), vďaka ktorým môžeme palice pevne držať v rukách pred telom a za telom otvárať dlaň (vypúšťať palice z ruky) a naspäť ich pevne uchopiť cez prsty do dlane.“

Palice sú vyrobené väčšinou z hliníka, alebo karbónu, materiál by mal byť odľahčený. Teleskopické Nordic Walking palice sa dajú zložiť do batohu, skladajú sa z dvoch až troch dielov. Ideálne NW palice sú odpružené, aby  čo najmenej zaťažovali kĺby.


Ako sa má správne chodiť s NW palicami?

„Je to ako pri normálnej chôdzi s tým rozdielom, že kráčame so spevnenými vnútornými svalmi v aktívnom a zdravom postoji. Hrot prednej palice mierne smeruje dozadu a ruka, ktorá drží palicu, je v lakti narovnaná. Tempo si každý prispôsobí svojim možnostiam, i keď zo začiatku sa odporúča miernejšia rýchlosť, a to najmä vtedy, ak si pred chôdzou nezahrejeme svaly na nohách cvičením“: vysvetľuje Lucia Okoličányová.


Výsledky prieskumu o zdravotných benefitoch Nordic Walkingu „Pohnime sa s reumou!“

Prieskum o zdravotných benefitoch Nordic Walkingu pre pacientov s reumatickými ochoreniami realizovala Liga proti reumatizmu na Slovenku v r. 2022.

SK2212128256

—————
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pred časom nás oslovili, aby sme sa opäť vyjadrili k téme MATERSTVO A REUMA:https://www.info-zdravie.sk/venovane-rodine/materstvo-a-reuma-fikcia-ci-realita/
Milé dámy, vážení páni, prajeme vám v novom roku z dobrého to najlepšie a hlavne pevnejšie zdravíčko, ako ste mali minulý rok.
Blížime sa ku koncu 2024 a v mene Ligy proti reumatizmu a Klubu Kĺbik vám predstavujeme projekt Reťazenie dobra a pomoci.