Slovo reuma je dnes žiaľ pre väčšinu obyvateľstva neznámym pojmom. Ľudia si reumu spájajú so starobou. Pravdou je však skutočnosť, že na reumu môže ochorieť človek kedykoľvek. Ľudia s reumatickým ochorením tvoria najväčšiu skupinu dlhodobo chronicky chorých.
Reumatizmus zasahuje chorého vo všetkých oblastiach života. Znamená nielen zdravotný problém, ale má aj sociálny a ekonomický vplyv na rodinu, priateľov, zamestnávateľov a celú spoločnosť. Pre všetky reumatické choroby je charakteristické, že priebeh a spôsob ich liečenia je veľmi zdĺhavý a vyžaduje usmernenú životosprávu.
Každý nový pacient s reumatickým ochorením býva spočiatku vystrašený a nevie čo sa deje, čo to vlastne reuma je a ako mu toto ochorenie môže zmeniť život. Kladie si množstvo otázok:
– či sa ochorenie dá vyliečiť, či bude musieť užívať lieky, aké lieky a ako dlho
– aké vyšetrenia bude musieť absolvovať
– či je potrebné držať nejakú diétu, pravidelne cvičiť
– či bude musieť používať protetické pomôcky
– či bude môcť normálne chodiť do zamestnania
– či mu hrozí invalidita
– ak je choré dieťa, rodičov zaujímajú možnosti vzdelávania sa ich dieťaťa
– či môže ich dieťa športovať
– ďalej sú to otázky týkajúce sa založenia si vlastnej rodiny a otázky materstva
Na väčšinu z týchto otázok pacient získa odpovede u svojho ošetrujúceho lekára špecialistu. Informácie poskytne aj Informačný bulletin, letáky a brožúrky, ktoré vydáva LPRe na Slovensku. Veľkým pomocníkom je aj internet. Pomôckou pre deti choré na reumu a ich rodičov je knižka „Boľavý Kĺbik“.
Bojovať s reumou nie je vôbec jednoduché, ale včasné odpovede na otázky a správne informácie môžu veľmi pomôcť.
{flike} {fcomment}