> Liečba ochorenia
Liečba ochorenia

Pacienti s lupusom musia zvyčajne užívať lieky dlhodobo. Lieky používané na liečbu lupusu možno rozdeliť do štyroch skupín:

  • nesteroidové protizápalové lieky (napr. Ibalgin) – lieky na ovplyvnenie bolesti a zápalu kĺbov. Používajú sa ako náhrada aspirínu, lebo sú menej škodlivé, ale aj tak majú nežiadúce účinky napr. na tráviaci trakt.
  • antimalariká – pomáhajú zvládnuť kožné problémy, horúčku aj bolesti kĺbov. Nežiadúce účinky pri dlhodobom užívaní sa prejavujú postihnutím sietnice, tráviace poruchy, šumenie a pískanie v uchu a ojedinele bolesti hlavy. Prečo sú predpisované ako základná liečba pri lupuse? Pretože potláčajú zápalové procesy, chránia pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia a majú mierny protizrážanlivý účinok.
  • steroidy (kortikosteroidy) – priniesli obrat do liečby lupusu. Najčastejšie používanými sú prednizón a prednizolón vo forme tabliet, injekcií alebo tzv. pulzov (vnútrožilne). Ich dávkovanie závisí od závažnosti a aktivity lupusu. V aktívnej fáze sa používajú vyššie dávky, ktoré sa postupne (pomaly) znižujú. Nízke dávky nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky. Pri vyšších dávkach sa pozorovali poruchy spánku a zvýšená chuť do jedla, zvýšená hladina cukru v krvi, pokles vápnika v kostiach, úbytok svalovej hmoty a svalová slabosť.
  • imunosupresíva – skupina liekov, ktoré potláčajú aktivitu imunitného systému. Napriek vedľajším účinkom, ktoré tieto lieky majú, zohrávajú dôležitú úlohu v liečbe pacientov s lupusom. Táto skupina liekov sa podáva pacientom s postihnutím životne dôležitých orgánov.
  • biologická liečba – sú to lieky vo forme bielkoviny ľudského alebo živočíšneho pôvodu. Sú to protilátky, ktoré sa viažu priamo na bunky imunitného systému, na miesta prijímajúce určitý signál a na prenášače signálov medzi bunkami imunitného systému). Pri lupuse sa používa liek belimumab, čo je protilátka, ktorá sa viaže na mediátor nazývaný stimulátor B lymfocytov a tým blokuje jeho účinok. Táto liečba je indikovaná u pacientov s pretrvávajúcou klinickou a autoprotilátkovou aktivitou lupusu napriek zavedenej imunosupresívnej liečbe.

Proti systémovému lupusu neexistuje žiadny liek, ktorý by ho dokázal definitívne vyliečiť. Liečba sa preto sústreďuje na zníženie aktivity ochorenia, jeho prejavov, zníženie rizika komplikácií a minimalizovanie poškodenia tkaniva. Výskum lupusu však každý deň napreduje, preto nie je možné vylúčiť, že raz sa vyliečime.

Odborné informácie spracované podľa: Dr. Graham Hughes – Čo by sme mali vedieť o lupuse, 1996, Veľká Británia a Doc. MUDr. J. Lukáč, PhD. – Lupus a čo s ním súvisí, 2013, Piešťany

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Vážení sympatizanti a podporovatelia Ligy proti reumatizmu na Slovensku,milé naše priateľky, milí naši priatelia,
Cieľom projektu je poskytnúť odbornej a verejnej verejnosti feedback zdravotných poisťovní, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Táto anketa má rovnako napomôcť všetkým trom zdravotným poisťovniam k tomu, aby sa kontinuálne zlepšovali.
Pred časom nás oslovili, aby sme sa opäť vyjadrili k téme MATERSTVO A REUMA:https://www.info-zdravie.sk/venovane-rodine/materstvo-a-reuma-fikcia-ci-realita/