Ak trpíte reumatickým ochorením, zdravá životospráva, dostatok oddychu a spánku ale aj pohybu by mali byť pre vás samozrejmosťou.
Ľudia trpiaci reumatickými diagnózami by mali dbať na pestrú, ľahko stráviteľnú stravu, bohatú na vitamíny a bielkoviny. Podľa odborníkov je vhodné vyhýbať sa alkoholu, fajčeniu a na reumu môže mať nepriaznivý dopad napríklad aj to, ak pacient trpí infekčnými ochoreniami.
Zhoršenie môže spôsobiť napríklad angína, chrípka, preto je veľmi dôležitá prevencia týchto ochorení. Nemýľte si však reumatické ochorenia s dnou, pri ktorej sa do kĺbových tkanív ukladá kyselina močová. Dna je tiež ochorenie kĺbov, ale spôsobuje ju porucha metabolizmu.Reumatických ochorení je asi 450 druhov, spomeňme napríklad juvenilnú idiopatickú artritídu, psoriatickú artritídu, infekčné a reumatoidné artritídy, metabolické artropatie, osteoartrózu a pod.
Potraviny, ktoré môžu ochorenie zhoršovať: červené mäso, mlieko a mliečne výrobky, cukor, soľ, kofeín, tuky, paradajky, baklažány, citrusy.
Vhodné potraviny: ovocie, cesnak, cibuľa, pažítka, pór, kapusta, brokolica, kaleráb, špargľa, strukoviny, rybí olej.
Podľa odborníkov má zloženie stravy významný vplyv na priebeh reumatických ochorení, môže stav pacienta výrazne zhoršiť, ale naopak aj podporiť liečbu. Zloženie jedálneho lístka reumatika preto netreba podceňovať. Potvrdili to nakoniec aj samotní pacienti.Tí, ktorí trpeli napríklad artritídou mali skúsenosť, že po vylúčení určitých potravín sa im bolesti buď zmiernili, alebo úplne vymizli.
Reumatici by nemali zabúdať ani na dodržiavanie pitného režimu, denne by to mali byť asi dva litre tekutín a dôležitý je aj šetrný pohyb, ktorý zabrániť stuhnutiu kĺbov. Pozor si treba dávať aj na pôsobenie chladu a vlhka.
Zdroj: primar.sme.sk
—————
Téma: Strava