> Európsky parlament v Bruseli otvoril svoje brány pre ľudí s ŤZP
Európsky parlament v Bruseli otvoril svoje brány pre ľudí s ŤZP

Európsky parlament osôb so zdravotným postihnutím zasadal 6. decembra v Bruseli. Organizátormi podujatia boli Európsky parlament spoločne s Európskym fórom zdravotne postihnutých. Na toto výnimočné podujatie pozvala europoslankyňa Janka Žitňanská dvadsiatku zástupcov ľudí so zdravotným postihnutím a ich asistentov či rodičov zo Slovenska.

Bolo tam spolu do 700 účastníkov z celej Európy. Ligu proti reumatizmu SR na 4. zasadnutí EP osôb s ŤZP reprezentovala predsedníčka Jana Dobšovičová Černáková.

Európsky parlament podporuje plné začlenenie zdravotne postihnutých ľudí do spoločnosti. Na konferencii sme diskutovali o najväčších problémoch, s ktorými ľudia s ŤZP dennodenne zápasia. Heslom konferencie bolo „Nič o nás, bez nás“. Preto sme diskutovali o problémoch, ale aj navrhovali riešenia pre rovnocenný, dôstojný a primeraný život ľudí so zdravotným postihnutím. Navrhli a schválili sme v uznesení  konkrétne riešenia. Sú to napr.: povinné bezbariérové prístupy na verejných miestach, inkluzíve vzdelávanie a sprístupnenie iniciatív EÚ, vrátane Erasmu+, veľmi aktuálna je požiadavka na absolútnu bezbariérovosť núdzovej linky 112, požadujeme tiež špeciálnu pozornosť pre postihnuté ženy a deti a kvóty na zamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím vo verejnom aj súkromnom sektore, aby sme mohli aktívne pôsobiť a presadzovať riešenia, ktoré nám pomôžu skvalitniť život.

Na Slovensku už máme pár zástupcov aj z komunity osôb s ŤZP, ktorí boli zvolení a pôsobia na komunálnej, regionálnej ale aj národnej úrovni. No stále je ich málo.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani podporuje myšlienku, aby Europarlament pomáhal zlepšovať životy zdravotne postihnutých, vychádza z európskych hodnôt ako je sloboda, rovnosť a zapojenie všetkých jednotlivcov do spoločnosti. Tieto hodnoty musíme pretaviť do konkrétnych opatrení, aby sme mohli každý žiť plnohodnotne a nezávisle.

Hlavným cieľom stratégie pre oblasť zdravotného postihnutia je vytvoriť Európu bez bariér. V texte dokumentu sa spomína napríklad aj zlepšenie prístupnosti, participácia v spoločnosti, rovnosť, podpora zamestnanosti ľudí s ŤZP ako aj inkluzíve vzdelávanie, sociálna ochrana a náležitá zdravotná starostlivosť.

Táto stratégia bola prijatá v roku 2010 ako hlavný nástroj na vykonávanie Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím, ktorý je právne záväzným dokumentom o ľudských právach. Ľudia so zdravotným postihnutím majú podľa neho nárok uplatňovať si svoje práva a EÚ a jej členské štáty musia implementovať jeho ciele, všetka existujúca aj budúca legislatíva musí byť v súlade s ním.

Tak verme a urobme všetko preto, aby sa nerozhodovalo už NIKDY O NÁS, BEZ NÁS. Každý človek môže svojou troškou prispieť, lebo nežijeme vo vzduchoprázdne. Belgická europoslankyňa Helga Stevens (ECR) hovorí posunkovou rečou a aj napriek svojmu hendikepu je rešpektovanou odborníčkou.

Takmer každý šiesty obyvateľ EÚ nad 15 rokov žije s nejakou formou zdravotného postihnutia. A so starnutím populácie bude počet ľudí s ŤZP len narastať. Miera chudoby u ľudí s ŤZP je o 70% vyššia ako u zdravej populácia, je pre nás oveľa ťažšie nájsť si prácu. Kto to pozná z vlastných skúseností vie, že aktívny život prináša aj vyššie výdavky. To všetko sú témy, ktorým sa budeme venovať.

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Projekt KK "Kĺbikárska letná škola" je zameraný na pomoc deťom a ich rodinám znevýhodneným reumatickými ochoreniami jedného alebo viacerých členov rodiny. Cieľom je riešenie sociálnych problémov a nežiadúcich dôsledkov ochorenia, ako sú trvalé poškodenie kĺbov a predčasná...
Vážení sympatizanti a podporovatelia Ligy proti reumatizmu na Slovensku,milé naše priateľky, milí naši priatelia,
Cieľom projektu je poskytnúť odbornej a verejnej verejnosti feedback zdravotných poisťovní, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Táto anketa má rovnako napomôcť všetkým trom zdravotným poisťovniam k tomu, aby sa kontinuálne zlepšovali.