Lupus je chronické (dlhodobé) autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje hyperaktivitu imunitného systému a napáda zdravé bunky. V podstate to znamená imunitnú aktivitu namierenú proti vlastn0mu organizmu.
Existujú rôzne formy lupusu:
- Kožný lupus (alebo tiež diskoidný lupus) neohrozuje život pacienta v takej miere ako SLE. Napáda len kožu a na rozdiel od SLE nespôsobuje poškodenie orgánov. Obyčajne sa prejavuje červenou splývajúcou vyrážkou na lícach a nose, často aj vo vlasatej časti hlavy. V tom prípade sa môže rozvinúť kruhovité či celkové vypadávanie vlasov. Koža zhrubne, stáva sa podráždená a šupinatá.
- Liekmi vyvolaný lupus je dočasná forma a prejavuje sa rovnakými príznakmi ako systémový lupus. Príčinou je užívanie niektorých liekov. Po vysadení liečby príznaky po určitom období odznejú.
- Neonatálny lupus je forma lupusu u novorodencov, ale nedá sa považovať za „naozajstný“ lupus. Niekedy sa ženám s protilátkami anti-Ro narodia deti, ktoré v prvých týždňoch trpia vyrážkami podobnými lupusovým a iné komplikácie spojené so srdcom a krvou. Nie je to lupus ako taký, ale predpokladá sa, že príčinou tejto vyrážky môžu byť protilátky matky, ktoré prešli cez placentu a dostali sa do krvného obehu dieťaťa. S postupným poklesom hladiny týchto protilátok ustupuje aj vyrážka. Príznaky zvyčajne vymiznú počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa.
Systémový lupus erythematosus je ochorenie s rozličnými prejavmi. Sú preň typické vyrážky, začervenanie pokožky, vypadávanie vlasov, opuchy kĺbov, bolesti v hrudníku a teploty. Môže sa však aj prejavovať únavou, depresiami a bolesťami svalov. Lupus, žiaľ, postihuje aj životne dôležité orgány – obličky, srdce, pľúca a mozog.
Toto ochorenie sa objavuje v ktoromkoľvek veku. V pomere 9:1 sa vyskytuje časjtejšie u žien ako u mužov, a to najmä vo fertilnom veku (15 a 45 rokov). Príčina lupusu nie je známa, ale určitú úloha zohráva genetická predispozícia a stres.