Potreby a tendencie zakladať charitatívne organizácie sa u nás datujú už od roku 1924. Prvá kampaň proti reumatizmu sa začala už v bývalom Československu. Na jar v roku 1926 sa na území piešťanských liečebných kúpeľov vo vtedajšom hoteli Royal konal kongres Medzinárodnej spoločnosti lekárskej hydrológie, ktorej tajomníkom bol Jan van Bremen. Tento mladý holandský lekár navrhol zakladajúcej schôdzi reumatologickej komisie ustanovenie samostatného výboru pre reumatológiu, z ktorého o dva roky neskôr vznikla nezávislá Medzinárodná liga proti reumatizmu.
Pred rokom 1989, v období totality, nebolo u nás želateľné zakladať charitatívne organizácie.
Až v roku 1990, po vzájomnej dohode z iniciatívy zamestnancov Vysoko špecializovaného odborného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch (terajší NÚRCH) a pacientov postihnutých reumatickými ochoreniami, vznikla Liga proti reumatizmu na Slovensku /LPRe SR/, ktorá má už 24 ročnú úspešnú tradíciu.
Liga proti reumatizmu je pomocná a svojpomocná dobrovoľná neprofesionálna organizácia. K 31.12.2013 združovala 1528 členov. Už krátko po jej založení pri celoslovenskej pôsobnosti začali vznikať jej menšie organizačné jednotky na regionálnom princípe vo väčších mestách, kde je väčšia koncentrácia pacientov reumatikov. LPRe SR má doteraz 16 organizačných jednotiek, z toho 14 miestnych pobočiek v Bardejove, Bratislave, Čadci, Ilave, Košiciach, Lučenci, Martine, Partizánskom, Poprade, Púchove, Topoľčanoch, Trenčíne, Trnave, Žiline a dva špecializované kluby pre deti a mladšiu generáciu reumatikov – Klub Kĺbik a pre pacientov s lupus – Klub Motýlik.
LPRe SR sa vo svojej prospešnej činnosti orientuje na svojich členov, so zameraním na ich vzdelávanie, združovanie, organizovanie, pomáhanie, radenie, informovanie, spájanie a angažovanie, aby vedeli, že so zdravotným problémom nie sú sami.
Poslaním a úlohou LPRe SR je najmä organizovať spoluprácu všetkých, ktorí chcú, môžu a vedia pomôcť. Jej dôležitou úlohou je oboznamovanie verejnosti s problematikou týkajúcou sa reumatických ochorení a snaha o zlepšenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti pre reumatikov. LPRe SR sa tiež snaží presadzovať neustále zvyšovanie odbornosti v reumatológii a rozširuje kontakty a spoluprácu so sociálnymi a národnými Ligami podobného zamerania na celom svete.
Je členom Slovenskej humanitárnej rady /SHR/, Európskej ligy proti reumatizmu /EULAR/ a Medzinárodnej organizácie mladých reumatikov /IOYR/, spolupracuje však aj s inými neziskovými organizáciami 3. sektora.
Svojim členom poskytuje poradenskú činnosť vo veciach zdravotných a sociálnych, organizuje kurzy zamerané na zdravotnú a sociálnu tematiku. Obľúbené sú spoločenské, kultúrne a športové podujatia a veľký záujem je aj o rekondičné pobyty. Ľudia, ktorí sú pre svoj zdravotný stav odsúdení na sociálnu izoláciu, sa pomocou absolvovaných rekondícií vracajú späť do aktívneho života.
V rámci svojej edičnej činnosti LPRe SR vydáva dvakrát do roka časopis Informačný bulletin. Členovia Ligy ho dostávajú pravidelne do svojich poštových schránok. Okrem toho Liga vydáva letáky, brožúrky, knihy, ktoré poskytujú praktickú orientáciu pri liečbe a prevencii jednotlivých reumatických ochorení.
V roku 1998 sa vyčlenila skupina mladých ľudí s reumatickým ochorením a založila pri LPRe SR Sekciu mladých reumatikov, ktorá neskôr prijala názov Klub Kĺbik. Jej členovia sa venujú špecifickým problémom a potrebám mladšej generácii reumatikov. Svojou činnosťou oslovuje pacientov do 35 rokov, ktorí už v mladom veku spoznali čo prináša život s reumatickým ochorením.
Jana Dobšovičová Černáková, predseda LPRe SR
text aktualizovaný 24.02.2014