> Pohyb napriek novej terapii?
Pohyb napriek novej terapii?

Pohyb znamená kvalitu života. Pre väčšinu ľudí je najsilnejšou motiváciou k fyzickej aktivite samotná radosť z pohybu.Pre ľudí s Bechterevovou chorobou je pohyb absolútnou nevyhnutnosťou, aby zostali mobilní a dokázali lepšie zvládať každodenný život. Nezáleží na tom, či chodíme na prechádzky do prírody, záhradkárčime alebo športujeme, každý má svoje osobné preferencie, ktoré ho obzvlášť bavia. Len správna kombinácia pohybov udržuje naše fyzické schopnosti v aktívnom chode.


Je cvičenie liek?

Áno, pohyb je liek, ktorý aj napriek najnovším formám medikamentóznej terapie je a zostane základným kameňom udržania mobility pri Bechterevovej chorobe. V súčasnosti väčšina lekárov chápe cvičenie ako liek. Základom je správne cvičenie, ktoré umožní lepšie zvládnuť stuhnutosť. Pohyb zasahuje nielen do určitej riadiacej slučky, ale celkovo zlepšuje naše telesné funkcie, pôsobí celostne. Pohyb ako liek je rozhodnutie, ktoré je platné na celý život. Rovnako aj tu platí, cvičenie môže byť užitočné len vtedy, ak ho pravidelne praktizujeme, inak stráca efekt.   

Pohyb ťa drží v pohybe?

Okrem radosti a energie, ktoré vieme pohybom aktivizovať, je to pohyb samotný. Fyzioterapia je stále dôležitou súčasťou našej liečby. Ak sa pýtate, či stačí jedno alebo dve terapeutické sedenia týždenne, tak nie. Nestačia, pretože fyzioterapia a šport sa dopĺňajú. Tréningové jednotky podporujú našu všeobecnú mobilitu na ceste za vzpriameným životom so športom.

Šport neprospieva len našej chrbtici, ale aj mnohým iným častiam tela a napomáha aj posilneniu psychiky. Precvičujeme celý náš pohybový aparát – svaly, väzy, šľachy a kosti. Zlepšuje našu koordináciu, silu a vytrvalosť, posilňuje kardiovaskulárny systém, aktivuje metabolizmus a zabezpečuje lepšie dýchanie. 

Cvičenie spolu s vyváženou stravou okrem toho prispieva tiež k regulácii hmotnosti. Znižuje stresové hormóny, podporuje sebavedomie, pomáha odbúravať strach a podporuje lepšie zvládať choroby.

Ktoré športy sú dovolené?

Na to neexistuje všeobecne platná odpoveď, ktorý šport a koľko a v akej intenzite je ten správny. To závisí predovšetkým od toho, ktoré kĺby sú postihnuté. Je potrebné nechať si poradiť svojím ošetrujúcim lekárom a fyzioterapeutom.

A čo počas vzplanutia, môžem sa hýbať?

Aj akútne zapálená chrbtica by sa mala naďalej hýbať, len ju netreba nadmerne zaťažovať. Zápalom sú oslabené stavce, medzistavcové platničky, šľachy, väzy a svaly. To platí aj vtedy, keď sa zápal chystá ustúpiť. Po zápale je preto dôležité chrbticu najskôr stabilizovať, aby opäť vydržala bežnú záťaž.

Keď si nájdete ten správny šport, mali by ste si dávať pozor na nadmerné preťaženie. Tri až štyri ľahké tréningové jednotky týždenne stačia na zlepšenie sily, kondície a koordinácie. Choďte na to pomaly namiesto úplného vyčerpania. Každý má svoje vlastné výkonnostné limity. Pokiaľ ide o športové ambície, nemali by ste strácať zo zreteľa zábavu. Tréning by vám mal robiť dobre a nebyť ďalšou záťažou.

V liečbe Bechterevovej choroby sa toho za posledných pár rokov veľa zmenilo. Nové lieky zlepšujú kvalitu života vo výraznej miere, ktorá bola ešte pred pár rokmi nepredstaviteľná. Pre pacientov s Bechterevovou chorobou znamenajú veľkú úľavu a predstavujú výzvu na iný život, v ktorom si môžu vychutnávať radosť z pohybov, ktoré dovtedy neprichádzali do úvahy.

————–
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Blížime sa ku koncu 2024 a v mene Ligy proti reumatizmu a Klubu Kĺbik vám predstavujeme projekt Reťazenie dobra a pomoci.
Liga proti reumatizmu na Slovensku ku Svetovému dňu reumatizmu 2024 aj v tomto roku pripravila edukačný, športový aj osvetový program.