Prof. MUDr. Ján T. Vilček, PhD., patrí medzi popredné svetové osobnosti v oblasti imunologického a mikrobiologického výskumu. Narodil sa roku 1933 v Bratislave, štúdium absolvoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského roku 1957, o päť rokov sa stal kandidátom vied. Roku 1965 spolu s manželkou Maricou, historičkou umenia, emigroval do USA, kde získal miesto na Lekárskej fakulte New York University, aby pokračoval vo výskume.
Dr. Ján Vilček v oblasti výskumu imunológie a mikrobiológie sa venoval proteínu tumor nekrotizujúci faktor (TNF). Prispel k lepšiemu poznaniu bielkovín (cytokinov), ktoré riadia obranyschopnosť organizmu a je spoluvynálezcom biologického preparátu Remicade®, ktorý bol prvý svojho druhu medzi liečivami zvanými TNF blokátory. Táto biologická liečba pomáha pri liečbe reumatoidnej artritídy, psoriázy, Crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy a iných chronických zápalových ochorení. Tento úspech s anti-TNF terapiou je príkladom toho, ako môže základný výskum v prostredí univerzity viesť k významným liečebným postupom.
Dr. Vilček publikoval viac ako 350 článkov v odborných časopisoch a pôsobí v redakčných radách mnohých odborných časopisov. Je držiteľom 38 patentov v USA a bol členom mnohých národných a medzinárodných výborov. Roku 2000 dr. Vilček a jeho manželka založili Nadáciu Vilček, ktorej hlavným poslaním je identifikovať a oceniť príspevky prisťahovalcov, ktorí prispeli v oblasti vedy, umenia a humanitných vied v USA niečím významným. Roku 2001 získal ocenenie Medaila „Mummum Memorialem“ od Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Roku 2005 na New York University získal dr. Vilček Cenu Alberta Gallatina, čo je najvyššie univerzitné vyznamenanie, ktoré udeľujú za vynikajúce zásluhy pre spoločnosť. Bol vymenovaný čestným absolventom lekárskej fakulty New York University a čestným členom Americkej asociácie pre rozvoj vedy. Prijal čestnú medailu J. E. Purkyně od Slovenskej akadémie vied roku 2008 za zásluhy v biomedicínskych vedách. Od prezidenta Akadémie vied Českej republiky a Cenu Českej imunologickej spoločnosti „Granátový imunoglobulín“ za prínos v českej imunológii. Bol zvolený do biotechnologickej siene slávy roku 2010. Dostal ocenenie Vynikajúci Američan – Prisťahovalec od americkej občianskej a imigračnej služby roku 2012. Slovenskému vedcovi Jánovi Vilčekovi, ktorý dlhodobo pôsobí v New Yorku, odovzdal prezident USA Barack Obama najvýznamnejšie ocenenie, ktoré Amerika dáva za technologický pokrok. Prof. MUDr. Ján T. Vilček, PhD., si 1. februára 2013 prevzal v Bielom dome ocenenie National Medal of Technology and Innovation. Medzi laureátov ocenenia tradične patria poprední vedci, inžinieri a vynálezcovia pôsobiaci v USA.
ROZHOVOR S JÁNOM VILČEKOM
Pán profesor Vilček, gratulujeme Vám k významnému oceneniu a ďakujeme za Váš čas a ochotu poskytnúť rozhovor. Poznáme sa už od čias, keď iný rozhovor s Vami získal prvé miesto v novinárskej súťaži a bola mu udelená Novinárska pocta KROK 2010. O to viac nás potešilo, keď sme sa dozvedeli, že ste získali ďalšie prestížne ocenenie. Kedy a kde ste sa dozvedeli, že Vám bude udelené ocenenie National Medal of Technology and Innovation?
Niekedy lete som sa dozvedel, že som na listine finalistov pre toto ocenenie. Potom nastalo ticho až do začiatku decembra, keď som dostal e-mail z Bieleho domu, v ktorom mi oznámili, že prezident Obama ma vybral ako jedného z recipientov National Medal of Technology and Innovation. Povedali mi, že táto informácia je dôverná a že okrem mojej blízkej rodiny to nemám nikomu prezradiť dovtedy, kým to Biely dom oficiálne neoznámi. Krátko potom mi telefonovala a gratulovala pani Teresa Stanek Rea, riaditeľka United States Patents and Trademarks Office, teda patentového úradu, lebo kandidátov na túto medailu vyberá a prezidentovi navrhuje práve patentový úrad USA. (Zhodou okolností, pani Teresa Stanek Rea, ktorú som predtým nepoznal, mi prezradila, že je slovenského pôvodu.) Trvalo to ešte takmer tri týždne, kým len pár dní pred Vianocami Biely dom uverejnil mená všetkých laureátov; bolo nás spolu 22 reprezentantov mnohých vedeckých a technických odborov.
Ako ste prežívali chvíle pred stretnutím a počas stretnutia s prezidentom Obamom?
S mojou manželkou sme pricestovali do Washingtonu deň pred udeľovaním cien. Do Bieleho domu laureátov priviezli autobusom asi dve hodiny pred začiatkom oficiálneho obradu. Mohli sme si pozrieť verejnosti prístupné miestnosti v Bielom dome. Povedali nám, kde máme sedieť počas udeľovania cien, ako máme vyjsť na pódium, na ktorej strane prezidenta máme stáť, atď. Mali sme pár minút na to, aby sme si vymenili niekoľko slov s ďalšími laureátmi. Osobne som z nich poznal len troch, ktorí boli tiež z odborov medicínskych vied. Prezident Obama vošiel do sály posledný. Jeho prejav trval asi 20 minút. Bol som dojatý, keď vo svojom príhovore spomenul práve môj životný príbeh – napríklad, že som sa narodil na Slovensku a že počas druhej svetovej vojny sme sa kvôli nášmu židovskému pôvodu s mamou museli skrývať. Život nám zachránila statočná slovenská rodina. Prezident Obama je skvelý rečník, je veľmi ľudský, má zmysel pre humor a je zrejmé, že má srdce na správnom mieste. Bol to pre mňa a pre moju manželku skutočne nezabudnuteľný zážitok.
Na ktoré výsledky Vašej odbornej práce ste najviac hrdý?
Viem, že najviac uznania dostávam za môj príspevok k vývoju novej kategórie biologických liekov proti zápalovým a autoimunitným ochoreniam, ako sú reumatoidná artritída, Crohnova choroba, psoriáza, atď. Tento príspevok by ale nebol možný bez mnohých rokov základného výskumu, ktoré som venoval štúdiu interferónu a cytokínov. Samozrejme som dúfal, že tieto teoretické štúdie jedného dňa povedú k praktickým aplikáciám a medicínskemu pokroku, ale hlavnou motiváciou bolo zistiť, ako tieto systémy fungujú na úrovni buniek a molekúl. Mnohé z poznatkov, ktoré sme s mojimi kolegami publikovali v desiatkach vedeckých článkov, sa dnes považujú za samozrejmé a nikto sa nad nimi nepozastaví, ale v čase, keď sme tieto problémy riešili, každý nový poznatok nám pripadal ako malé víťazstvo. Na mnohé z týchto malých víťazstiev dodnes spomínam s radosťou a zadosťučinením.
Kedy plánujete cestu na Slovensko? Radi by sme Vás privítali na nejakom našom stretnutí s pacientmi a členmi Ligy proti reumatizmu SR. Prídete?
Dúfam, že na Slovensko znovu pricestujeme, ale konkrétne plány ešte nemáme.
Čo by ste odkázali pacientom, ktorí sú liečení biologickou liečbou?
Biologická liečba reumatoidnej artritídy a iných autoimunitných zápalových ochorení predstavuje pokrok, ale je stále dosť veľké percento pacientov, ktorým táto liečba pomáha len málo, alebo vôbec nie. Našťastie vývoj nestagnuje. Stále pribúdajú nové formy biologickej liečby a ako lekári získavajú skúsenosti s touto liečbou, výsledky sa stále zlepšujú. Verím, že v neďalekej budúcnosti bude biologická liečba efektívnejšia, ako je dnes, a pomôže ešte väčšiemu množstvu pacientov.
Vážený pán profesor, dovoľte, aby sme sa aj my z LPRe SR pridali k zástupu gratulantov a k Vášmu životnému jubileu, ktoré oslavujete v júni, Vám popriali veľa zdravia, šťastia a spokojnosti.
Ďakujem Vám za rozhovor!
—————
Téma: Osobnosti